بار انتخابات اصلاح طلب اصلاح طلبان انتخابات خبرگان

بار: انتخابات اصلاح طلب اصلاح طلبان انتخابات خبرگان اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی نظر مردم از اصلی‌ترین اصول اصلاحات است / ابطحی

سخنگوی مجمع روحانیون مبارز گفت: دوم خرداد به ایجاد جریان اصلاحات انجامید؛ اصل ترین اصل مهم جامعه از نظر اصلاحات رای و نظر مردم بود.

نظر مردم از اصلی‌ترین اصول اصلاحات است / ابطحی

ابطحی: نظر مردم از مهم ترین اصول اصلاحات است

عبارات مهم : انتخابات

سخنگوی مجمع روحانیون مبارز گفت: دوم خرداد به ایجاد جریان اصلاحات انجامید؛ اصل ترین اصل مهم جامعه از نظر اصلاحات رای و نظر مردم بود.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین محمد علی ابطحی در همایش اصلاحات و چالش ها که به بهانه سالگرد دوم خرداد (بیست و یکمین سالگرد انتخابات دولت اصلاحات) که به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده اقتصاد دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار شد ، اظهار کرد: چند دهه ای است که بخش هایی از جامعه تلاش کردند تا قسمت های مختلفی از اجتماع همچون دانشگاه از آن شور و هیجاناتی که قبلا داشت دور بماند؛ آیا که اگر آن هیجانات بود الان شرایط اجتماعی متفاوت از آن بود.

نظر مردم از اصلی‌ترین اصول اصلاحات است / ابطحی

وی در ادامه با اشاره به تاریخچه «اصلاحات» در کشور عزیزمان ایران گفت: بعد از انقلاب و با گذشت چند سالی از انقلاب در چند حوزه به خاص فرهنگی و اجتماعی رفتارها از شعارهای اول انقلاب فاصله گرفته بود. نقشی که تفکر سازندگی داشت این بود که مبنا را بر توسعه اقتصادی گذاشتند و حوزه های فرهنگی و اجتماعی وسیاسی را رها کردند، تصورشان این بود که خیلی جامعه از آزادی بهره برداری نکند تا بشود چارچوب ها را سازماندهی کرد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه گفت: من خاطرم است که صبح روز دوم خرداد با آقای خاتمی می خواستیم رای بدهیم که ایشان می گفتند کاش دور اول رای بیاوریم دور دوم هم که نمی گذارند باشیم، ولی نتیجه شد ۲۲ میلیون رای جهت ایشان.

سخنگوی مجمع روحانیون مبارز گفت: دوم خرداد به ایجاد جریان اصلاحات انجامید؛ اصل ترین اصل مهم جامعه از نظر اصلاحات رای و نظر مردم بود.

وی سپس ادامه داد: نخستین سخنانی که آقای خاتمی در تلوزیون پیش از انتخابات انجام داد به جامعه مدنی مربوط بود؛ عده ای جمع شدند و گفتند جهت رای آوری باید پرسشها اقتصادی آقای هاشمی را ادامه دهید، ولی جامعه نیازمند شنیدن حرف های ایشان بود. بعد از بیست و یک سال امروز می بینیم که دوم خرداد به صورت طبیعی به عنوان بخشی از تاریخ ثبت شده است است ؛ حتی اگر نقدی به آن وجود داشته باشد.

ابطحی با بیان اینکه دوم خرداد به ایجاد جریان اصلاحات انجامید گفت: اصل ترین اصل مهم جامعه از نظر اصلاحات رای و نظر مردم بود .

وی ادامه داد: واقع بینی باعث می شود ما به توسعه برسیم، مورد نیاز است که در تمام کتب تاریخی و پرسشها به این عنوان توجه کنیم.

نظر مردم از اصلی‌ترین اصول اصلاحات است / ابطحی

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: ما اصلاحات را باید به عنوان یک جریان ببینیم که مبنای جدی اش حرمت گذاری به مردم هست. یکی از بزنگاه های حرمت گذاشتن به مردم جدی گرفتن انتخابات هست. مردم باید احساس کنند، رای ارزش تاثیر گذار هست، در جامعه عوض کردن ایجاد می کند. اگر اصلاحات را این چنین ببینیم ، متوجه می شویم که اصلاحات از طریق مردم پیش می رود.

وی با اشاره به تفاوت زیست اجتماعی جامعه جوان با استانداردهایی که از طرف حاکمیت داده می شود گفت: دنیای ارتباطات به این عنوان خیلی کمک کرده هست. این اصلاحات درون جامعه هست، امروزه خود جامعه تصمیم گیر است.

سخنگوی مجمع روحانیون مبارز گفت: دوم خرداد به ایجاد جریان اصلاحات انجامید؛ اصل ترین اصل مهم جامعه از نظر اصلاحات رای و نظر مردم بود.

ابطحی در ادامه گفت: در یک دهه گذشته هر فشاری که می شد به جریان اصلاحات وارد شد. با گفتن فتنه ۸۸ می توانند فشارهایی به زندگی مردم وارد کنند، از فشارهای آشکار مثل حصر مردها موسوی وکروبی و فشارهای که به آقای خانمی می آید آشکار است.

وی با اشاره به لیست انتخاباتی خبرگان در دور گذشته ادامه داد: اقای هاشمی تلاش کرد لیستی ببندد و در انتخابات خبرگان حضور داشتند. در آن انتخابات مردم درخواست کردند و آقای جنتی آخرین رای را آورد. هنگامی که نخستین جلسه تشکیل شد گفتند مدیر آقای جنتی است و این یعنی بی معنی کردن رای مردم.

نظر مردم از اصلی‌ترین اصول اصلاحات است / ابطحی

این فعال سیاسی اصلاح طلب تشریح کرد: آرزوی بزرگ های انقلاب فشارهاشدیدی در خود دید، این مباحث به معنی نا امیدی نیست البته. اگر ادبیات اصلاحات پیش از دوران احمدی نژاد نبود شرایط تفاوت می کرد؛ چه بخواهند و چه نه ، ادبیات اصلاحات در تمام حاکمیت نفوذ کرد.

وی در ادامه این همایش با بیان اینکه حقوق مردم و تاثیر گذاری جامعه مدنی خط قرمز جریان اصلاحات است گفت: محور جریان اصلاحات رای مردم هست. یکی از جدی ترین اتفاقاتی که باید روی آن توجه کنیم مسئله حفظ یک پارچگی کشور عزیزمان ایران هست. کشور عزیزمان ایران جهت ایرانیان شعاری است که نخستین بار به وسیله بخش هایی از اصلاح طلبی گفته شد.

ابطحی گفت:بعد از ۸۸ رادیو تلوزیون تریبون یک طرفه ای شد که از هیچ کاری جهت تخریب جریان ااصلاحات فروگذاری نمی کند.

در این میان من انقلاب جریان ارتباطی را خیلی ماثر می دانم. در جریان دی ماه سال ۹۶ ، بعد از هشتگ اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا، عده ای با هم به نتیجه رسیده بودند که با هم حرکت کنند و جامعه اصلاح طلب را از خطوط قرمز خودش خارج کند.

وی با بیان اینکه«عدم تمکین بازنشستگی بزرگترین بحران مدیریتی کشور است» گفت: اوایل انقلاب جوانان بر سر کار بودند. ولی الان سن مسئولان اوج رفته و سن جوانان را هم اوج بردند به عنوان نمونه می گویند جوان ۴۵ ساله ای وارد شورای شهر شد. تا اجبار به بازنستگی در کشور جدی نشود بحران مدیریت کشور حل نمی شود.

وزیر ارتباطات را یک بار بیش تر ندیدم، ولی او چون جوان است با یک ریجستری جلوی قاچاق گوشی تلفن همراه را گرفت. دنیای جوانان امروز تفاوت پیدا مرده است.

ابطحی ابراز عقیده کرد: بهشت اقوام در دوران اصلاحات بود، در دفتر مدیر جمهور بر روی هیچ یک از اقلیت ها بسته نبود. الان هم مدیر جمهور فعلی موفق نمی شود مگر با حضور اقوام و جوانان و دفاع از بازنشستگی .

وی با بیان اینکه «ساز و کار انتخابات اصلاح طلبان خیلی غلط است.» خاطرنشان کرد: جامعه ما حزبی نیست. نه مردم حزبی هستند و نه احزاب ما حزبی هستند. عده ای در دوران اصلاحات اسم نویسی کردند جهت حزب ، بعدها شدند احزاب اصلاحات، در دوران انتخابات شدند باج گیر.باج گیری های بدی شده است هست. البته در اصولگراها به خاطر اینکه قدرت پشتشان بوده همین مقدار حزب هم نداشته اند. جهت ریاست جمهوری جمنا را تشکیل دادند و به نتیجه نرسیدند.

این فعال سیاسی گفت: در این انتخابات اقای خاتمی و جریان اصلاح طلبی رای اوردند. جامعه نگفت چون فلان حزب تعدادش بیش تر است به ان رای دادیم. مردم به جریان اصلاحات رای دادند.

امیدوارم این مسئله حل بشود. البته من بخشی از درون حاکمیت را می بینم که به اختلافات درون حزبی می دمند و یا اختلاف حزبی می سازند.

وی در تصویر العمل به ارتباط میان جریان اصلاحات و حاکمیت گفت: به نظر من تا جایی که به منافع اصلاحات ضربه نزد ، می توانیم همکاری هایی بکنیم .مثلا قوه قضاییه بگوید من زورم می رسد فلان روزنامه را می بندم و ما بگویم باشد؟ اگر می شودمذاکره کنیم تا مسئله حل شود باید انجام دهیم.

ابطحی با اشاره به ماجرای صدور حکم اعدام جهت آقاجری در دوران دولت اصلاحات گفت: آقایی از دوستان ما در قوه قضاییه خبر داد که بی صدا حکم اعدام آقاجری را داده اند. من به اقای خاتمی گفتم سپس به کروبی. اقای کروبی مدیر مجلس با قوه قضایه تماس گرفت، عنوان را خبری کردیم و از حالت شبانه موضع خارج شد و خوشبختانه این اعدام اتفاق نیفتاد. می گفتند علت این حکم این است که به مرجعیت توهین کرده است.

وی سپس گفت: در ارتباط با اتفاقات دی ماه و اتفاقات از این دست نباید از اصلاح طلب انتظار داشت که بیرون ریختن مردم با خشونت را تایید کنند، البته ممکن است عده ای از جامعه دوست داشته باشند. در آن دوران هشتگی داغ شد که می گفتند ما براندازیم. فضا تند بود. در هیچ جای دنیا حکومتی با هشتگ اینترنت براندازی نکرده هست. من نوشتم اگر کسی منتظر آقای خاتمی است که در این کمپین حضور پیدا کند منتظر نباشد.

ابطحی تاکید کرد: آقای خاتمی و اصلاحات حتی اگر حس کنند کارشان کندتر از هر لحظه پیش می رود طبیعی است که نظر براندازانه را دنبال نمی کنند.

وی سپس گفت: مردم کشور عزیزمان ایران زندگی متفاوتی از خواست حاکمیت گزینش کردند، زندگی که در آن رفاه و خوش حالی فردی وجود دارد. این خودش نوعی بلوغ جهت جامعه به حساب می آید. جامعه فهم خودش را از حاکمیت جدا کرده است.

ابطحی اظهار کرد: اصلاحات در طولانی مدت موفق بوده هست، نگاه و نظرات مردم پیشرفت کرده هست. فرهنگ رشد پیدا کرده هست، محتوا تولید می شود و همه این ها کار خود مردم بوده هست. در این نظر اصلاحات اینده خوبی دارد.

وی در آخر در تصویر العمل به انتقادات یک دانشجو گفت: می شد گفت که باید در حاکمیت عوض کردن ساختاری ایجاد کرد و اصلاحات را در حاکمیت قرار داد و باید کاری می کردیم که حاکمیت با اصلاح طلبی مقابله نمی کرد.همه این هایی که می گوید را می شود انجام داد ولی شرایط تفاوت می کرد. اگر هنوز تاجزاده و دیگران از اصلاحات می گویند یعنی یک مبنایی داشته و یک حاکمیت پر قدرت پشت آن هست. من که در جریان هستم می گویم از همه تلاش هایی که می شده است از توان ریاست جمهوری استفاده کرد، استفاده کردیم. یک روزی که جامعه مدنی شکل گرفته و روزنامه ها فعال بودند دیدیم ۱۲ رسانه تعطیل شدند، این واقعیت ها هست. من هم لذت می برم ادبیات اوانگارد در قبال سیاست مطرح شود ولی ما در این جامعه از این کاش ها بیش تر آسیب دیدم؛ کاش هایی که توانایی اجرایی شدن نداشته است.

واژه های کلیدی: انتخابات | اصلاح طلب | اصلاح طلبان | انتخابات خبرگان | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz